Formaldehyd se uvolňuje z nábytku, dveří i podlah a škodí zdraví
04.06.2014
Také vás doma trápí neustálý kašel, bolí vás hlava, nebo vám slzí oči? Jenomže alergičtí na nic nejste a tak stále uvažujete, čím by to mohlo být? Možná je příčinou vašeho trápení formaldehyd – chemická látka, která se může uvolňovat jak z nábytku, tak třeba i z podlah. V nadměrné koncentraci může vážně ohrozit naše zdraví. Jak se formaldehydu zbavit?
Co je formaldehyd?
Formaldehyd je aldehydem kyseliny mravenčí a nejhojněji zastoupenou karbonylovou sloučeninou v atmosféře. Tato bezbarvá látka vzniká oxidací metanolu a řadí se do skupiny těkavých organických látek. Formaldehyd je charakteristický svým ostrým dusitým zápachem. Ve venkovním prostředí se formaldehyd vyskytuje v koncentracích v rozmezí 10 - 100 µg/m3, což představuje například znečištěný městský vzduch. Ve vnitřním prostředí bývají koncentrace formaldehydu zpravidla vyšší. Horní hranice koncentrace této látky ve vnitřním prostředí byla Světovou zdravotnickou organizací stanovena v rozsahu 60 - 600 g/m3. V České republice upravuje tuto problematiku Vyhláška č. 6/2003 Sb., která ve vybraných prostorech stanovuje limitní hodinovou koncentraci na 60 µg/m³.
V čem je nebezpečný
Při vysokých koncentracích je formaldehyd zdraví škodlivý. Světová zdravotnická organizace jej označila dokonce za karcinogen - původce lidských karcinomů, které způsobují rakovinu. V roce 2004 jej také Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) zařadila do skupiny 1 - látek karcinogenních pro lidi. Není karcinogenní při požití, ale rakovinu způsobuje jeho inhalace.
Do organismu se dostává nejčastěji vdechováním, jen 6 - 10% látky se do organismu dostává kůží. Formaldehyd způsobuje podráždění sliznic horních cest dýchacích a spojivek. Člověk nacházející se v místnosti, kde je zvýšená koncentrace formaldehydu, má pocit suchosti v ústech i v nose, látka jej dráždí ke kašli, je příčinou bolestí hlavy, únavy, spavosti, pálí z ní oči nebo způsobuje slzení. V dlouhodobém horizontu naše zdraví vážně ohrožují hodnoty koncentrace překračující 100 µg/m3. Podráždění očí a horních cest dýchacích však může formaldehyd způsobit již v koncentracích 0,1−1 mg/m3.
Formaldehyd může být také příčinou vzniku atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha a může být spouštěčem dalších různých alergických stavů. Při vyšších koncentracích se pak dostavuje silné slzení, otoky a zánět plic. Koncentrace 60 - 125 mg/m3 (tj. 60 000 – 125 000 µg/m3) může způsobit dokonce smrt.
Kde se vyskytuje?
Formaldehyd je chemickou látkou, se kterou se setkáváme ve školách, v práci a bohužel se jí často nevyhneme ani ve svých bytech. Je typickým zástupce tzv. problematiky uzavřených prostor. Je totiž obsažen v dřevotřískách, starých barvách, lacích, lepidlech, nebo některých mořidlech na dřevo - uvolňuje se tak z nábytku i podlah. Je obsažen rovněž v kobercovinách a textiliích. Najdeme jej také v oblečení, kosmetice, čisticích prostředcích a dokonce i v některých nekvalitních plyšových hračkách. Také dezinfekční prostředek známý jako formalín je 40% roztokem formaldehydu. Často se s ním můžeme setkat také ve stavebnictví, kdy je používán při výrobě pryskyřicových materiálů či plastických hmot.
Formaldehyd se však do lidského těla může dostávat i z jiných zdrojů:
• otevřený oheň (spalování uhlí a dřeva)
• výfukové plyny
• cigaretový kouř
Jak se formaldehydu vyhnout?
Pokud nechcete mít doma produkt, který obsahuje formaldehyd, nebo jinou chemickou látku, která jej uvolňuje, pečlivě zkoumejte původ a etikety výrobků. Formaldehyd je obsažen převážně v levném a nekvalitním nábytku z Asie, před nedávnem byla zaznamenána zásilka nebezpečného nábytku z Běloruska. Řešením by bylo kupovat nábytek z masivního dřeva. Při nákupu nového nábytku z jiného materiálu, než je přírodní dřevo, je třeba požadovat atest výrobce, že neobsahuje fenol-formaldehydové pryskyřice, které jsou významným zdrojem formaldehydu. V současnosti vyráběné dřevotřísky sice obsahují již mnohem méně formaldehydu, limit je 8 mg formaldehydu na 100 g absolutně suché hmoty, dřevotřískové desky je přesto vhodné natřít lakem, barvou nebo opláštit laminem či dýhou. Z nového textilu odstraníme formaldehyd vypráním. Co se týče kosmetiky, používejte pouze certifikovanou přírodní kosmetiku, v níž jsou povoleny přírodní a přírodně identické konzervanty.
Nábytek z masivu nebo atest výrobce je jediná možnost, jak mít jistotu, že se formadehydu nemusíme bát.
Důležité je také časté větrání. Vzhledem k tomu, že se formaldehyd odpařuje při vyšších teplotách, je dobré nepřetápět místnosti a výrobky, v nichž by se mohl nacházet, nestavět do blízkosti topných těles. Zbavit se formaldehydu z ovzduší nám mohou pomoci také některé pokojové rostliny, jako je břečťan, dračinec, filodendron, zelenec či chryzantéma. Pohltí až 88% toxinu za 24 hodin. Nežádoucí přítomnosti formaldehydu se dnes můžeme naštěstí v našich domech a bytech nadobro zbavit. Existuje několik stavebních společností, které nabízí různé způsoby redukce této škodlivé látky, jež ve zvýšené koncentraci ohrožuje zdraví dospělých i dětí.
- jpa -
Článek byl zobrazen 28349 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Barvy, laky a drogerie

Hrátky s barvami
Barvy patří k nejlevnějším a přitom k nejúčinnějším způsobům, jak ovlivnit celkový charakter a atmosféru místnosti. Jejich vhodnou kombinací můžeme navíc opticky potlačit některé nedostatky prostoru a naopak, zvýraznit jeho zajímavé a osobité prvky. Proto je až s podivem, jak málo pozornosti někteří lidé při zařizování bytu barvám věnují.

Barevná předsíň
O tom, že vstupní prostor do bytu je vizitkou majitele nelze pochybovat. Úzká a tmavá předsíň nikoho nenadchne stejně jako chladný a neosobní interiér. Vše se dá změnit uvážlivou volbou nábytku a dekorativní úpravou stěn. Pro výsledný efekt je však důležitá barevnost.

Nepřítel jménem koroze
Kovy nás obklopují na každém kroku – ploty, zábradlí, okapy, bohužel korodují, a tím nejenže ztrácejí na kvalitě, ale mohou také ohrozit zdraví obyvatel domu. V boji s korozí máte dvě možnosti, kovové předměty povrchově ošetřit nátěrem nebo je vyměnit za nové.

Barvou roku 2023 je obilný klas - odstín inspirovaný přírodou
Obilný klas je název odstínu, který byl vybrán jako Dulux Barva roku 2023. Inspirace pro příběh barvy, která vystihuje nálady a trendy ve společnosti, se zrodila stejně jako v uplynulých 20 letech na setkání, které značka Dulux každoročně pořádá ve svém Mezinárodním estetickém centru. Potkávají se na něm designéři i architekti z celého světa, aby diskutovali o tom, kam se svět ubírá, a reagovali na něj barvami.

Denas Struktura – vytvořte si sami efektní a estetické nátěry dřeva, kovů i jiných materiálů
Potřebujete zrenovovat bytové jádro? Chcete si sami vytvořit nepravý benátský štuk? Renovujete starý nábytek, dveře, kuchyňské linky? Použijte DENAS STRUKTURU! Jedná se o ojedinělý přípravek na trhu určený pro nátěry dřevěných i kovových výrobků, v interiéru i exteriéru, který Vám vytvoří efektní a estetické nátěry. Aplikaci zvládnete sami v teple domova.

Jak vybírat interiérové barvy na zeď?
S blížícím se jarem přicházejí na řadu rekonstrukce a úpravy interiérů a také malování a tapetování. Výběr interiérových barev na zeď se může zdát jednoduchou záležitosti, ovšem měli bychom se v této oblasti orientovat nebo si nechat poradit. Na každý podkladový materiál se hodí jiná barva, barvu je potřeba nanášet správným štětcem nebo válečkem a zapomenout bychom neměli ani na speciální barvy a míchání barevných odstínů. Jak tedy postupovat?

Barvy v bytě V. - Žlutá
Po trojici neutrálních barev bílá - šedá - černá se dnes pustíme do barev základních a jako první si na paškál vezmeme žlutou. Základní se jí říká z toho důvodu, že společně s modrou a červenou tvoří základ barevného spektra.

Trendy bytového textilu – noblesní Dark Lux
Mezi nejčerstvější módní trendy bytového textilu patří tzv. Dark Lux neboli Temný luxus. Jde o ponurý, temný a opulentní, ale zároveň ušlechtile elegantní a zářivý styl, pro nějž se najde místo jak v obývacím pokoji a ložnici, tak i v kuchyni nebo třeba jídelně. Vévodí mu pogumované tkaniny, „tekutý“ vzhled, lesklé povrchy a cizí mu nejsou ani imitace kožešin.