Renovace fasády svépomoci – mytí, čištění i nátěr zvládnete sami
24.06.2022
Renovace nebo jen vyčištění fasády zásadně oživí vzhled budovy, ať už se jedná o rodinný nebo bytový dům. Obojí, tedy vyčištění i případný nátěr, lze zvládnou svépomoci. Budete potřebovat vysokotlaký čistič, postřikovač pro aplikaci čistících přípravků, vhodné nářadí a pár dobrých rad.
Čištění je základ
Základem jakékoliv renovace fasády je její vyčištění, které odhalí skutečný stav fasády, případné praskliny nebo jiné problémy.
Čištění provádíme v několika krocích:
1. Musíme zjistit jaký typ podkladu má fasáda našeho domu. U starších domů je to štuk nebo brizolit, u novějších domů fasádní omítky. Také je nutné zjistit, zda je podklad nasákavý nebo nenasákavý. Pokud se nejste jisti, poraďte se s odborníkem.
2. Dále je nutné odhalit, jaký je původ znečištění na fasádě. Nejčastěji je to smog, mastnota nebo plísně, řasy, případně mech. V závislosti na tom vybereme vhodné čistící přípravky. Pokud je fasáda pouze znečištěná od smogu nebo mastnoty, stačí použít standardní čistící prostředek, např. Cleanforce, pokud jsou na fasádě také řasy a plísně, je nutné použít ještě speciální přípravek, např. Algizid.
3. Nejprve aplikujeme klasický čistící přípravek. Aplikaci na fasádu provádíme tlakovým postřikovačem, který má většina majitelů zahrad doma pro postřik stromů apod. Pečlivě a rovnoměrně naneseme čistící přípravek na část fasády, kterou se chystáme čistit, a necháme působit dle návodu.
4. Poté přichází na řadu vysokotlaký čistič, tedy wapka, pomocí které omyjeme z fasády čistící přípravek spolu s nečistotami.
5. Pokud je to nutné, v dalším kroku aplikujeme přípravek na odstranění řas a plísní stejným způsobem jako čistící přípravek, tedy tlakovým postřikovačem. Někdy se objevuje plíseň nebo mech pouze na některých částech domu, stinných místech, přístavcích apod. Po aplikaci a působení opět omyjeme wapkou.
6. Po vyčištění je viditelné, zda fasáda potřebuje nějakou další renovaci (zatmelení spár) a případně nový nátěr. Ten provádíme po úplném zaschnutí fasády.
7. Pokud se rozhodnete pro nátěr fasády, je vhodné pod barvu aplikovat nejprve penetraci. Pomocí tohoto paropropustného penetračního nátěru dojde ke zpevnění minerálních a organických podkladů
8. Samotný nátěr provádíme vhodnou fasádní barvou (silikonovou, akrylátovou nebo silikátovou) a vhodným válečkem nebo štětcem. Pokud chcete mít jistotu, že vybere správnou barvu a správné nářadí, kontaktujte odborníka, kterým vám se vším potřebným poradí a doporučí vhodné produkty. Např. pro renovaci starých fasád existují speciální silikátové renovační fasádní barvy s vláknem Novalith Fiber, které jsou určeny pro fasády s malými mikroprasklinkami. Zabezpečí vyztužení mikropraskliny, aby do ní už nevnikaly zárodky řasy, prach ani voda.
Článek byl zobrazen 5985 krát.
Diskuze k článku
Robin | 05.08.2024 10:41:50
Renovaci fasády svépomocí bych doporučil lidem, kteří jsou zruční. Také jsme to doma zvažovali, ale nakonec se rozhodli oslovit Barmakolor. Nevyšlo to moc draho a fasáda je jako nová, lepé bychom to určitě nezvládli.
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Barvy, laky a drogerie

Distripark.cz – specialista na nano impregnaci a další přípravky nejen pro domácnosti
E-shop, který je na trhu již třetím rokem, nabízí širokou škálu produktů do domácnosti, ale i pro profesionální úklid, stavebnictví, zemědělství, potravinářství apod. Portfolio nabízených produktů se neustále rozšiřuje a upravuje dle sezóny a aktuální poptávky. Velmi oblíbené jsou např. přípravky pro NANO impregnaci, hnojiva, prostředky proti škůdcům apod.

Bojujeme s plísněmi
Téměř každý, kdo má dům či byt – zejména starší – to asi zažil. Plíseň! Může se vytvořit v koupelně (nejčastěji ve spárách mezi kachličkami), za skříněmi, v rozích místností… Plísně vznikají hlavně ve vlhkém prostředí. Kromě toho, že nevypadají hezky a narušují podklad, na kterém se objeví, mohou být také nebezpečné pro lidské zdraví (alergie, astma…). Proto bychom se měli snažit se jich zbavit.

Barvy v koupelně
Módní vlny a trendy máme obvykle v naší mysli spojeny s odíváním, ačkoliv se zdaleka nevyhýbají ani architektuře a interiérovému designu. Výjimkou nejsou samozřejmě ani koupelny. O tom, jaký vývoj prodělaly za posledních pár let, se můžete nejlépe přesvědčit sami při návštěvě jakéhokoliv koupelnového studia.

Nebojte se oranžové barvy
Teplá oranžová barva má v interiéru své nezastupitelné místo. Dokáže celý prostor proteplit a lze ji použít v podstatě ve všech místnostech domu. Kromě toho působí také energickým dojmem a dodává atmosféře optimismus.

Barvy v bytě IX. - Oranžová
Po neutrálních a základních barvách nás čeká rozebrat barvy doplňkové. Pojďme se nejprve podívat na oranžovou, která vzniká smísením žluté s červenou. V příštích dílech si povíme něco o fialové a zelené.

Voskové oleje a lazury na dřevo pomohou s jeho ochranou
Dřevo jako přírodní materiál s výbornými vlastnostmi využíváme nejen na výrobu nábytku, ale i dřevěných oplocení či rovnou stavby celého domu. Aby nám dřevěné vybavení i dům vydržely dlouho a s minimální údržbou, je potřeba o něj náležitě pečovat a používat k tomu přípravky určené. Kvalitní lazury na dřevo za nízkou cenu budou výborným pomocníkem.

Příprava na malování interiéru
„Měli bychom vymalovat“ – tato tři slova jsou pro mnohé lidi noční můrou. Malování pokojů nepatří mezi oblíbený způsob trávení volna asi nikoho z nás, ale holt čas od času je prostě potřeba k této činnosti svolit. Co vše budete k malování potřebovat, kdy je dobré s ním začít a proč to vlastně děláme, se dozvíte v následujícím článku.

Jak vybírat lepidla do domácnosti a do dílny?
Dnes jsou v obchodech k dostání lepidla všeho druhu - některá jsou určena jen na papír, jiná na gumu, plasty či dřevo a existují také lepidla univerzální. Zorientovat se v jejich nabídce tak není nejjednodušší. Materiál, pro něž je lepidlo určeno, však není tím jediným, podle čeho bychom se při výběru měli řídit. Na co se tedy ještě zaměřit?