Silvestrovský ohňostroj – krásný, ale nebezpečný
29.12.2013
Oslavy Silvestra a Nového roku si snad nikdo z nás nedokáže přestavit bez ohňostroje a všelijaké pyrotechniky. Mnohým z nás stačí, když se na všechna ta světýlka jen koukáme, jiní zase rádi všelijaké rakety a petardy odpalují. Ne všichni však vědí, kde pyrotechniku nakupovat a jak s ní zacházet, aby byla pro všechny bezpečná.
Stejně jako ke štědrovečerní tabuli neodmyslitelně patří kapr, tak je se Silvestrem spojena zábavní pyrotechnika. Bohužel, rok co rok právě tato pyrotechnika způsobí řadu úrazů. Místo bujarého veselí pak mnohé čeká jen pobyt v nemocnici, což není zrovna nejlepší vstup do nového roku. Jak tomu předejít se dočtete v následujícím článku.
Kde nakupovat?
Možná se budete divit, ale to, kde pyrotechniku nakupujete, je z hlediska bezpečnosti velmi důležité. Rozhodně se vyhněte neoznačeným prodejcům na tržnicích a zamiřte na nákupy raději do kamenné prodejny. Mnohým venkovním prodejcům jde totiž jen o výdělek a příliš se nestarají o bezpečnost. Prodávají zboží, které není vhodné například pro věk daného zákazníka nebo také velmi nebezpečné výrobky, které by neměli mít v rukou ani dospělí, natož pak děti. V kamenných obchodech máte jistotu, že pyrotechnika nikde venku nenavlhla a není proto nebezpečná – skladování je totiž velmi důležité. Pokud máte ohledně pyrotechniky dotazy, nebojte se prodejce zeptat. Pokud vám nebude schopen odpovědět, jděte jinam. Vyškolený prodavač by vám měl poradit s výběrem i správným zacházením. Úplně nejlepší je navštívit specializovanou prodejnu, kde vám poradí jak s bezpečností, tak i vyberou kombinaci výrobků, které se k sobě hodí a budou na obloze tvořit krásné efekty.
Veškerá pyrotechnika, která byla schválena k prodeji, má na obale znak lva v oválu, pod kterým je zkratka Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva (ČÚZZS). Při nákupu byste měli obdržet český návod k použití a také doporučený způsob likvidace nevybuchlé pyrotechniky. Po přečtení návodu by vám tak mělo být jasné, jestli se výrobek odhazuje nebo odpaluje z lahve, z jaké minimální vzdálenosti je možné efekty sledovat a také jak nakoupenou pyrotechniku bezpečně skladovat. Zásadně nekupujte výrobky, které mají jakkoliv poničený obal, které jsou neznámého původu nebo nemají srozumitelné informace – ať jsou sebelevnější. Při nákupu je také dobré si všimnout data použitelnosti, mnozí prodejci totiž dávají na pulty i staré výrobky, které se jim v minulých letech nepodařilo prodat. Manipulace s takovou pyrotechnikou je velmi nebezpečná a rozhodně se nepokoušejte ji odpalovat.
Rozdělení pyrotechniky
Všechny pyrotechnické výrobky se podle zákona 148/2010 rozdělují do čtyř tříd, které bývají označeny římskými číslicemi I až IV podle stupně nebezpečnosti. Dle tohoto zákona jsou stanovena také věková omezení pro nákup jednotlivých tříd.
Kategorie č. I – pyrotechnika označená římskou I. se smí prodávat na tržištích, ale nesmí se dodávat ani jinak poskytovat osobám, které ještě nedosáhly věkové hranice 15 let. Rozhodně nepatří do rukou dětem mladším 10 let, které si neumí přečíst návod nebo mu nedokážou porozumět. Do této kategorie spadají především nevýbušné efekty s minimálním obsahem pyrotechnického složení, jako jsou motýlci, včelky, čmeláci, bouchací kuličky, dýmovničky, třaskací provázky. Ceny jednotlivých výrobků se pohybují od několika korun do několika desetikorun.
Kategorie č. II – do této kategorie je řazena většina zábavní pyrotechniky. Měli byste se s ní však setkat už výhradně v kamenných obchodech. Prodavač ji nesmí prodat dětem mladším 18 let. Petardy řazené do této kategorie již mohou způsobit zranění či škodu. Patří sem větší prskavky, fontány, římské svíce, kulové pumy, rakety, petardy, dělobuchy a další kompaktní efekty do průměru výmetníku 25 mm. Ceny se pohybují od několika desetikorun do tisícikoruny.
Kategorie č. III – je určena osobám starším 21 let, ještě donedávna pro manipulaci s touto pyrotechnikou byl vyžadován průkaz odpalovače, ale to dnes již neplatí. Veřejnosti se tak do rukou dostaly větší kompaktní efekty. Za pyrotechniku spadající do této kategorie zaplatíte několik stovek, ale i několik tisíc korun.
Kategorie č. IV – pyrotechnika této kategorie patří výhradně do rukou profesionálů. Na manipulaci s ní je vyžadována odborná způsobilost, která se prokazuje průkazem odpalovače ohňostrojů. Pokud se s těmito výrobky setkáte na tržnicích nebo jinde volně v prodeji, v zájmu vlastního zdraví je nekupujte.
Pyrotechnické předměty třídy II, III a IV třídy se nesmí používat v uzavřených prostorách, v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven a při sportovních akcích.
Jak správně odpalovat?
Mnoho lidí si myslí, že je jedno, odkud danou rachejtli budou odpalovat. To není tak úplně pravda. Místo je třeba vybrat s rozmyslem, čím větší efekt bude zakoupená petarda dělat, tím větší prostor kolem ní budete logicky potřebovat. Zbytky pyrotechniky totiž dopadají na zem a je důležité, aby nikoho nezasáhly. Základem je tedy mít od výbušniny dostatečný odstup – neplatí to jen pro vás jakožto vrchního odpalovače, ale také pro přihlížející. Ti by měli stát alespoň 10 metrů od pyrotechniky. Pokud chystáte větší ohňostroj, měl by být odstup ještě větší, ideálních je tak 20 metrů. Vše záleží na nebezpečnosti použitých pyrotechnických předmětů. Při odpalování se rozhodně nad výrobkem nenaklánějte a po zapálení se ho již nedotýkejte.
Hodně oblíbené jsou rakety, které vylétávají z tubusu, který je připevněn na dlouhé tyči, kterou držíme v ruce. Řada lidí však tyto petardy držet v ruce nechce, proto je zapichuje do sněhu nebo dokonce do květináčů za oknem. To může být velmi nebezpečné! Špejle totiž musí směřovat kolmo vzhůru, aby byla raketa vyvážená a po startu nenabrala špatný směr. Také pokud špejle zapíchnete příliš hluboko do sněhu, může se stát, že raketa vůbec z tubusu nevyletí a vybuchne ještě v něm. Není příliš vhodné ani odpalování raket ze skleněných lahví. Z lahve od piva je možné odpalovat pouze malé rakety, z lahví od sektu rakety do délky třiceti až čtyřiceti centimetrů.
Co s nevybuchlou pyrotechnikou?
Dalším problémem bývá pyrotechnika, která po zapálení prostě nevybuchla. Pokud se tak stane, rozhodně se hned nevydávejte zjistit, v čem je problém. Výrobku se nedotýkejte, nekontrolujte a nerozebírejte jej. Doporučuje se chvíli vyčkat, výrobek totiž mohl někde navlhnout a poté znovu vyschnout, což způsobuje zpoždění výbuchu. Mohlo by se tak stát, že by došlo k odpálení právě ve vaší přítomnosti. Pokud nedošlo k explozi ani 30 minut po zapálení, dá se výrobek prohlásit za nefunkční. Opatrně jej vezměte a na 24 hodin namočte do vody, poté jej zlikvidujte zakopáním do země. Každý výrobek by měl mít popsaný způsob likvidace, který je nutno dodržet.
Slavit se dá i potichu
O Silvestrovské noci hlavně nezapomínejte být ohleduplní vůči ostatním lidem, kteří třeba vaše nadšení z pyrotechniky nesdílí, nebo z ní mají jednoduše strach. Stále více lidí, kteří mají z velkých ohňostrojů respekt, se zaměřuje na tzv. tiché ohňostroje. Jde o lucerny či lampiony štěstí. Tyto horkovzdušné balóny jsou vyrobeny z morušového papíru, který je nevznětlivý a v přírodě se po dopadu velmi rychle rozkládá. Lucerny dokážou vystoupat do výšky 800 – 1000 metrů a hořet i přes 10 minut. K dostání jsou v dnešní době v různých barvách, velikostech i tvarech. Jejich vypouštění navozuje příjemnou až romantickou atmosféru. Můžete k nim připevnit i lísteček se svým přáním do nového roku a doufat, že se vám vyplní. A pokud vás ani tento typ silvestrovských atrakcí neupoutal, zapalte si klasickou prskavku, ale pozor na propálený koberec!
- jap -
Článek byl zobrazen 26280 krát.
Diskuze k článku
Ohňostroj
Hanysek | 02.01.2017 20:06:11
Já už od 21 kupuji tradičně každý rok několik http://www.ohnostrojekralik.cz/ III. třídy. Co mám rodinu stala se z toho tradice. Děcka každý rok chcou ten „velký ohňostroj od taťky“ Samozřejmě sledují jen z bezpečně vzdálenosti. Teď už jim taky koupím pár římských svící a podobných a%t se nenudí. Bez ohňostroje prostě není silvestr! :)
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Barvy, laky a drogerie
Barvy v ložnici
Ložnice je místem relaxace a odpočinku. Tomu by mělo odpovídat nejen její vybavení nábytkem, ale vůbec celé barevné ladění. Podívejme se společně na to jaké barvy zvolit, abychom navodili uvolněnou a pohodovou atmosféru a naopak, jakým se pro jistotu vyhnout.
Denas univerzál – co dnes natřete, zítra jak nové najdete
„Co dnes natřete, zítra jak nové najdete“ – reklamní slogan výrobce barev z 80. let 20. století je jistě stále platný, jen je nutno vše dobře udělat, správně postupovat. Návodů, doporučení a rad, zaručených i ověřených, již bylo publikováno mnoho. Firma Denas Color a.s. působí na trhu s barvami již více než 20 let, jsme zárukou kvality a dalšího vývoje ve vlastních laboratořích.
Malování podle čísel – zábava i relaxace pro celou rodinu
Malování podle čísel je technika ručního malování obrázků nebo obrazů, kdy si velmi jednoduchou technikou vytvoříte originální doplněk do interiéru a zároveň se odreagujete a zbavíte stresu. A malovat můžou všichni, dospělí i děti.
Barva roku 2020 Mátově šedá pomáhá s návratem k přírodě a lidské společnosti
Každý rok v Mezinárodním estetickém centru značky Dulux zkoumají přední designéři, architekti a návrháři z celého světa globální trendy designu i životního stylu. Na jejich základě poté navrhnou barevnou paletu, která nejvíce odpovídá aktuálním potřebám a náladě ve společnosti. Ústřední barvou se pro rok 2020 stala Mátově šedá (J5.03.71).
Malování v interiéru - jak začít?
Ať už jste se rozhodli zpestřit si svůj poněkud fádní byt novými barvami, nebo prostě jen tak potřebujete vymalovat. Není pochyb, že už tušíte, co vás čeká. My si dnes přesto uděláme alespoň krátkou rekapitulaci interiérového malování.
Jak vyhnat červotoče z nábytku a trámů
K nejčastějším biologickým škůdcům v nábytku patří dřevokazný hmyz, houby a plísně. Z hmyzu jde nejčastěji o červotoče, kteří kladou vajíčka do prasklin ve dřevě nebo do předem vyhlodaných chodbiček. Jejich usazení v nábytku, trámech nebo jiném dřevěném vybavení domů a bytů vede často k naprosté degradaci dřeva. Jak se těchto nezvaných hostů zbavit?
Voskové oleje a lazury na dřevo pomohou s jeho ochranou
Dřevo jako přírodní materiál s výbornými vlastnostmi využíváme nejen na výrobu nábytku, ale i dřevěných oplocení či rovnou stavby celého domu. Aby nám dřevěné vybavení i dům vydržely dlouho a s minimální údržbou, je potřeba o něj náležitě pečovat a používat k tomu přípravky určené. Kvalitní lazury na dřevo za nízkou cenu budou výborným pomocníkem.
Flügger barvy a tapety interiér bytu rozzáří
Kolekce tapet Flügger Fiona poskytují širokou škálu moderních vzorů, kterými snadno vytvoříte unikátní design bytu, kanceláří, ale i obchodních prostor. V sortimentu naleznete hned několik kolekcí, které lze dokonale kombinovat barevnými odstíny omyvatelných barev Flügger do interiéru. Inspirujte se i vy!