Domácí pracovna - jak a čím ji vybavit

14.6.2005

Mnoho z nás usedá i po návratu domů ze zaměstnání nebo firmy k počítači, aby dodělali pracovní resty, hledali informace na internetu, studovali nebo třeba „chatovali“ s přáteli. Málokomu však prostor v bytě či domě dovolí, aby mohl vyčlenit pro pracovnu samostatnou místnost.

Většina se vhledem k prostoru v bytě a počtu členů domácnosti opravdu musí spokojit pouze s pracovním koutem, nejčastěji umístěným v ložnici nebo obývacím pokoji. Ani v tomto případě bychom však neměli zapomínat na kvalitní židli s nastavitelným sedadlem i opěradlem a dostatečně prostorným stolem s úložnými policemi nebo boxy na cédéčka, diskety, časopisy, literaturu, psací potřeby a podobně.   V místnosti, kde chceme mít uklizeno kolem počítače „jedním tahem“ se nabízí varianta pracovní skříně. Do klasické nebo raději mělké skříně, kterou před budováním pracovního místa samozřejmě vyklidíme, nainstalujeme desku pod monitor, úložné police na šanony, osvětlení, šikovnější řemeslník zvládne si vysouvací desku pod klávesnici. Po skončení práce se skříň pouze zavře a je uklizeno i pro příchod návštěvy. Varianta pracovní skříně nemusí být pouze vynálezem domácího kutila, v současné době ji nabízí i mnoho výrobců nábytku.

Ti, kteří pracují pouze doma, by pro pracovnu měli zcela jistě určit samostatnou místnost. O umístění pracovny rozhoduje charakter práce. Pokud do kanceláře budou přicházet klienti, měla by být v blízkosti vchodových dveří. Klienti by v žádném případě neměli přecházet přes obývací pokoj nebo dokonce kuchyň, už třeba z toho důvodu, že obchodní návštěvy bychom neměli nutit zouvat se.
Pokud naopak klienty v kanceláři přijímat nebudeme, můžeme ji klidně umístit do nějaké odlehlé místnosti v domě - bývalá komora, půdní vestavba apod.
Měli bychom brát v potaz také pohlaví osoby, která bude pracovnu nejčastěji užívat. Muži daleko lépe snáší stísněné a nepříliš dobře osvětlené prostory i k práci.

Na první pohled by se zdálo, že tvar stolu je pouze estetická záležitost. Není tomu tak. Je prokázáno, že u rohového stolu, tedy pracoviště ve tvaru L, je výkonnost vyšší o 20 až 40 %.
Na příležitostnou práci u počítače postačí stůl o velikosti 90*70 cm, pro pravidelnou a časově náročnou práci bychom měli zvolit raději stůl o velikosti 120*75 cm.

Články s podobnou tématikou
Jak se udržet v kondici doma
Jak zařídit ložnici

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Ručně vyráběné šperky ze dřeva - každý kus je originál. Krása, která vás bude provázet každý den

Reklama

Vybíráme z Nábytek a dekorace

Jak a kam správně umístit akvárium: praktické tipy pro začátečníky

Jakou vybrat sedací soupravu aneb kůže versus umělá eko kůže

Správný výběr sedací soupravy – důležitá je kvalita a pohodlí

Jak vybrat kancelářskou židli do domácí pracovny? A vybrat židli nebo křeslo?

Výběr jídelního stolu podřiďte velikosti jídelny i počtu stolovníků

Jak rychle zrenovovat sedací soupravu? Zkuste napínací potahy

Jak zařídit garsonku – tipy na uspořádání a vybavení