Co dokáží vnitřní omítky
18.11.2006
Chcete-li dosáhnout neotřelého vzhledu stěn interiéru, nemusíte se omezovat jen na nátěrové hmoty či tapety. Velmi zajímavých efektů je možno docílit jen použitím vhodných omítek.
Omítky jsou tradičním a dosud nejčastěji používaným způsobem pro úpravu vnitřních a vnějších povrchů staveb, avšak není omítka jako omítka. Liší se především v materiálovém složení – např. vápenná, vápenocementová, cementová, sádrová – které určuje její mechanické vlastnosti (např. sádrová omítka pro prostory, kde je potřeba menší prašnost) i vzhled povrchu. Dnes už slovo „omítka“ neznamená jen bílou, víceméně hladkou, jednotvárnou plochu.
Pro vnitřní omítky platí pochopitelně jiné, obecně řečeno menší nároky, než pro omítky vnější. Nemusejí být tak rezistentní vůči mechanickým, klimatickým a dalším vlivům, ačkoliv by zase měly být odolné otěru a znečištění, nehořlavé, netoxické, bez zápachu, omyvatelné, neměly by se drolit, umožnit dýchání stěn apod. Je možné použít také materiály tepelně izolační. A hlavně, mohou velmi dobře splnit účel dekorační.
S vhodnou omítkou je možné docílit velké barevnosti, srovnatelné s nabídkou běžných malířských barev, ale i mnoha různých zrnitostí a povrchových reliéfů. Co třeba stěna se strukturou dřeva, kamene nebo kůže? Nebo úmyslně „křivá“ omítka, připomínající starý dům?
Nabídka je opravdu široká, a to jak ve stavebninách, tak i v různých super- a hyper- marketech pro kutily a stavebníky. Nejčastěji se asi setkáte s výrobky firem Knauf, Job, Sto, Cemix apod. Produkty jsou označovány názvy, které napovídají, jak bude povrch vypadat - škrábaná omítka, kamínková omítka, rýhovaná omítka… U každého typu pak ještě existuje řada variant dle struktury a dalších parametrů. Mezi exklusivnější patří materiály s mramorovým efektem, umožňující napodobit vzhled starých antických paláců a tzv. „benátské štuky“.
Dojem z interiéru se při použití dekorativních omítek změní nejen díky jejich vzhledu, ale vliv bude mít také odrazivost povrchu. Světlo, dopadající na reliéf, se totiž jednoduše neodráží jako u hladké stěny, ale různě se láme, pohlcuje a rozbíjí. Díky tomu působí pokoj s takovouto omítkou většinou mnohem útulněji. Někteří odborníci dokáží s těmito efekty pracovat a navrhnout takovou omítku, která vytvoří požadovanou světelnost a atmosféru místnosti.
Vnitřní omítky se nejčastěji nanášejí v tloušťce 10 – 15 mm u jádra a 1 – 2 mm štuk, nebo jen 10 mm při použití jednovrstvé omítky. Tyto práce je možné provádět prakticky po celý rok, tedy i v zimě. Pokud však chcete dosáhnout kvalitního povrchu a nemáte s materiálem a jeho aplikací zkušenosti, je lépe svěřit práci odborné firmě. Ta také posoudí, zda je nutné provádět nějakou penetraci, nanést vyrovnávací podklad apod.
Ať už tedy budete stavět či renovovat, vnitřní omítka je vhodným prostředkem k dosažení útulného a atraktivního bydlení.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Omítky vhodné i do koupelny
Jak na úpravu stěn? Se sádrovými omítkami Rimano
Kabát, který chrání a sluší
Rekonstrukce bytu: opravy prasklin
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Omítky a fasády
Článek byl zobrazen 27820 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Omítky a fasády

Jak na čistění různých druhů fasád – omítky, dřeva, obkladů, cihel a kamene
Pravdou je, že fasáda je to první, co nás na každém domu upoutá na první pohled. A tak je důležité, aby estetický dojem z ní byl co nejpříznivější. Není to ale jen její krása, co je na fasádě důležité. Důležitá je i její funkčnost. To jsou hlavně její ochranné vlastnosti, které chrání obvodové zdi domu před nepříznivými vlivy počasí, výfukovými plyny a dalšími chemikáliemi v ovzduší.

Pár tipů, jak se zbavit vlhkosti ve vašem domě
Vlhkost je nepřítel, se kterým je třeba nepřetržitě bojovat. Je to totiž vetřelec, který nemusí být vidět, ale je všude kolem vás. A hlavně vlhkost je hlavní příčinou vzniku nepříjemné a zdraví škodlivé plísně.

Kabát, který chrání a sluší
Vnější omítky neposkytují stavbám pouze více či méně slušivý kabát. V prvé řadě chrání dům před povětrnostními vlivy, kolísáním teplot, vysoké vlhkosti i ovzduším, přesyceným exhalacemi.

Jak vybírat a nanášet fasádní barvy?
Rozhodli jste se oživit fasádní nátěr vašeho starého domu, nebo vybíráte tu správnou fasádní barvu, kterou nanesete na váš nový rodinný dům? V obou případech je třeba dobře zvolit nejen odstín fasádní barvy, ale také její druh, abyste omítce zajistili co nejdelší životnost. Jaké jsou nové trendy a možnosti ve fasádních barvách?

Jak vybírat barvu fasády
Také už máte pocit, že si váš dům zaslouží nový kabát? Podívejme se společně, jak vybrat tu správnou barvu, která by fasádě slušela co nejlépe. Vždyť právě ona ovlivňuje první dojem přicházejícího a odráží vkus i životní styl svého majitele.

Klinkerové materiály na obkladech fasád, v interiéru i jako dlažba na zahradě
Pro svou nenapodobitelnou barevnost jsou klinkerové pásky používány stále více při obkladech fasád, kde dokážou opticky zcela nahradit lícové cihly. Lze zvolit mezi obkladem moderním nebo i historizujícím. Používají se zejména na zateplovacích systémech a jejich životnost je díky jejich kvalitě nadčasová. Vaše fasáda tím získá jedinečný vzhled.

Jak na úpravu stěn? Se sádrovými omítkami Rimano
V dnešní moderní bytové výstavbě je potřebné připomenout, že povrchová úprava stěn v obytných místnostech je jedním z nejdůležitějších faktorů pro zdravé bydlení.Velkou oblibu opět zaznamenávají v posledním desetiletí kvalitní sádrové omítky, které se po dlouhých letech nezájmu staly velkým hitem.

Dřevoplastové fasádní obklady
Kompozitní materiál, který spojuje přednosti plastu a dřeva je již poměrně dobře znám z teras, balkónů a zahrad, kde se využívá jako terasová podlaha, podlaha kolem bazénů nebo jako plotovky. Dřevoplast se ale využívá také jako fasádní obklad pro odvětrávané fasády.