Jak co nejlépe zateplit dům?
14.11.2012
Zateplování je trendem poslední doby, který však má své opodstatnění. Pokud se ve svém domě či bytě nechcete pohybovat navlečení v několika svetrech, jen abyste ušetřili na vytápění, měli byste raději dům zabezpečit proti tepelným ztrátám. Díky této investici v zimě výrazně ušetříte za energie vynaložené na vytápění a zajistíte si teplejší budoucnost.
Pokud jste se doposud snažili ušetřit za vytápění tím, že jsme zkrátka netopili, rozhodně to není dobré řešení. Vaše konání by se vám totiž mohlo vymstít na vašem zdraví a samozřejmě také na pohodlí. Nejúčinnějším řešením, jak udržet zimu venku a teplo uvnitř budovy je celkové zabezpečení domu proti tepelným ztrátám. Jde o investici, která má z dlouhodobého hlediska pozitivní finanční efekt, vzhledem k výsledným úsporám. V posledních několika letech se navíc objevily i programy, které k zateplování domácnostní přímo pobízí. Není tak třeba platit zbytečně vysoké účty za energie, ale raději investovat do zateplení.
Existuje několik variant, jak vhodně zateplit budovu, proto si o nich něco málo povíme.
Základem je zateplení fasády
Možná se vám také v souvislosti se zateplením vybaví polystyren, který se přimontovává na venkovní zdi domů a bytů. Tento polystyren má však několik podob a proto je třeba jeho výběru věnovat dostatečnou pozornost. Může jít o klasický pěnový polystyren, který je tím nejzákladnějším typem tepelně-izolačního materiálu. K jeho výhodám patří lehkost, snadná opracovatelnost a skvělé izolační vlastnosti. Dalším oblíbeným materiálem je tzv. extrudovaný polystyren, který vyniká zpevněným hladkým povrchem a proto snese i větší tlakové zatížení. Je ideální pro zateplení plochých střech nebo stěn, které se dotýkají zeminy.
Zateplování fasády pomocí izolačních desek z pěnového skla, Foto: Hornbach
Objekty je možné zateplovat také s pomocí kamenné vaty, která je prodyšná a zamezuje srážení vodních par. Stěny domu tak budou permanentně chráněny před plísněmi a budou udržovány v suchu. Ke kvalitnímu zateplení domova je možné použít ještě další materiály, jako je například expandovaný polystyren s grafitem, který způsobuje, že se unikající teplo odráží zpět ke svému zdroji. Vhodné jsou rovněž izolační desky ze skelné nebo minerální vaty. Při výběru materiálu věnujte pozornost nejen jeho tepelně-izolačním vlastnostem, ale také žáruvzdornosti či schopnosti materiálu pohlcovat tolik nepříjemný pouliční hluk.
Nezapomeňme zaizolovat střechu
Již na základní škole nás ve fyzice učili, že teplo stoupá vzhůru, proto bychom při zateplování domu neměli vynechat ani izolaci střechy. Ta je důležitá zejména u starších staveb, kde střecha může představovat výrazná energetický nedostatek – skrze ni uniká velká část tepla. Od toho, jakou máme střechu, se odvíjí míra jejího zateplení a také provedení. Důležitým faktorem je samozřejmě také to, jestli je podkroví celoročně obýváno, nebo nikoliv. Abychom ušetřili až 50% tepelné energie, umístíme vhodnou tepelnou izolaci ke střešním trámům a doplníme ji parozábranou. Ta je účinnou obranou proti pronikání páry a vody do izolačních vrstev, proto bychom na ni neměli zapomínat.
Izolační pěna Icynene®, Foto: www.chytraizolace.cz
Takového efektu lze dosáhnout s použitím asi 30 cm hrubého izolantu, který se do střechy umisťuje. Izolant má většinou podobu desek, které vkládáme mezi krokve. Vyplní tak celý prostor a dokonale pak plní svou funkci. K izolantu je však třeba přidat ještě další vrstvu tepelné izolace, která se umisťuje buď nad krokve, nebo pod ně. Obecně se doporučuje spíše izolace nad krokvemi, protože dokáže ochránit i krokve samotné a výrazně tak přispívá k celkovému zlepšení izolace.
Pro realizaci zateplení střechy si můžete také vybírat z několika materiálů. V nabídce jsou jak tuhé, tak i měkké materiály. K tuhým se řadí například tuhé dřevovláknité desky nebo tuhé minerální vlny, které unesou i střešní latě a krytinu. K měkkým izolantům patří například minerálně-vláknité materiály na bázi skla, které se prodávají buďto v rolích, nebo ve formě desek. Jde o materiály, které vynikají špičkovými tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi, a práce s nimi není vůbec náročná.
Co s okny a dveřmi?
Jakmile jsme dostatečně zateplili fasádu a střechu, měli bychom se zaměřit ještě na okna a dveře, které by měly taktéž splňovat tepelně-izolační parametry. Únik tepla okny není nijak zanedbatelný, u mnoha domů představuje největší část z celkového úniku energie. Dům je proto vhodné vybavit izolačními dvoj- nebo trojskly, které mají co nejnižší součinitel prostupnosti tepla označovaný jako „U“. Ten by se měl tedy pohybovat na hodnotě 1 nebo 0,7. Také to, do jaké hloubky je okno zapuštěno může ovlivňovat celkové izolační vlastnosti oken – jak fasádních, tak i střešních. Díky hlubšímu zapuštění se výrazně zmenšuje ochlazovaná plocha okenního rámu a tak nedochází k tak vysokým tepelným ztrátám.
- jpa -
Související články
Zateplení fasády zvládnete i svépomoci
Chytrá izolace® v létě chladí
Zateplování budov a jeho vliv na lidské zdraví
Izolace z přírodních materiálů
Minerální vata a izolace z vláknitých materiálů
Zateplování a izolace – extrudovaný polystyren
Zateplování a izolace - pěnový polystyren
Zateplení a izolace - pěnové sklo
Firmy z oboru
Zateplování a izolace
Článek byl zobrazen 21844 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).
Další články na téma Zateplování a izolace

Chystáte se zateplit dům? Zkuste kamennou vlnu
Víte, že díky tepelné izolaci můžete ušetřit, cítit se ve svém domě bezpečněji a přitom chránit životní prostředí?

Izolační pěna – pokroková izolace současnosti
Potřebujete zateplit fasádu, podkroví, střechu, podlahu, vnitřní stěny nebo základy domu? Ať je kterékoliv roční období, použijte speciální izolační pěny, které vynikají jedinečnými vlastnostmi a zajistí dokonalou izolaci vašeho domu. Ve všech oblastech předčí všechny známé a doposud používané izolační materiály.

Šikmá střecha u pasivního domu
Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí. Jedná se o jednoznačný trend v navrhování novostaveb v posledních letech a důvodem je celosvětová snaha o maximální úsporu energií.

Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení domu
Kdo chce účinně snížit spotřebu energií v rodinném domě, měl by uvažovat o zateplení střechy – ať je šikmá nebo plochá. Bylo zjištěno, že právě střechou uniká až 15% tepla, což opravdu není malé množství. Pojďme si tedy něco říct o tom, který izolační materiál je pro střechu nejvhodnější a jak při jejím zateplování postupovat.

Klíč k dokonalému zateplení
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2012, má více než 50% majitelů šikmých střech zrealizovaných v posledních 10-ti letech, zkušenost s průnikem nebo kondenzací vlhkosti do interiéru. Narůstající počet reklamací je alarmující a neměl by se brát na lehkou váhu. Jako odpověď se nabízí alternativní tepelně izolační materiál.

Zelená úsporám a dotace na zateplení svépomoci
V roce 2018 došlo k úpravě podmínek dotačního titulu Nová zelená úsporám a nyní lze žádat dotace i na zateplení, výměnu oken a další práce svépomoci. Jak konkrétně tyto dotace fungují a jak jsou pro stavebníky výhodné, jsme se zeptali majitele stavební firmy, která se zateplováním dlouhodobě zabývá.

Rekonstruovatelná neboli odvětrávaná fasáda do záplavových oblastí
Novým typem fasád pro rodinné domy jsou odvětrané fasády. Zkušenosti z loňských i letošních záplav potvrdily, že tento typ fasád je ideálním stavebním řešením pro domy v záplavových územích. Pokud byl dům zasažen povodní, jeho fasáda se jednoduše odmontuje, izolace se vysuší a poté se zdivo vrátí zpátky.

Zateplování staršího rodinného domu
V souvislosti s dotačním programem „Zelená úsporám“ se v posledních měsících mluví o zateplování častěji, než kdy jindy. Mnoho majitelů starších rodinných domů se rozhoduje, jestli „do toho jít“. Má to vůbec smysl?