Jak na čistění různých druhů fasád – omítky, dřeva, obkladů, cihel a kamene
30.07.2022
Pravdou je, že fasáda je to první, co nás na každém domu upoutá na první pohled. A tak je důležité, aby estetický dojem z ní byl co nejpříznivější. Není to ale jen její krása, co je na fasádě důležité. Důležitá je i její funkčnost. To jsou hlavně její ochranné vlastnosti, které chrání obvodové zdi domu před nepříznivými vlivy počasí, výfukovými plyny a dalšími chemikáliemi v ovzduší.
Co potřebuje klasická domovní fasáda
Každá domovní fasáda začne časem blednout, způsobují to vnější vlivy. Následně může začít i praskat a drolit se. Před těmito následky ji můžeme chránit preventivními opatřeními, jako jsou pravidelné čištění a mytí fasády. Tím můžeme působení škodlivin na fasádu alespoň zmírnit, v některých případech dokonce i zastavit. Smog, prach a saze způsobují na fasádě chemické reakce, v jejichž důsledku začne povrch fasády černat. Tato vrstva však již není odstranitelná vodou. Je třeba použít na její odstranění speciální chemické prostředky. Ty je nutné vybírat podle jednotlivých typů fasád a následně je nanášet jako postřik na fasádu. Speciální přípravky tohoto typu jsou schopné odstranit nečistoty jak z přírodních, tak i z umělých typů fasád. Poradí se s nečistotami na betonu, cihlách, kameni i na dalších stavebních materiálech. Na znečištěnou plochu se nejprve nanese speciální roztok, nechá se působit na povrchu fasády a na konec se tlakově spláchne vodou.
Problémy cihelných zdí
U cihelných zdí bývají problémy častější, než u zdí z kamene. Mechy, řasy případně solné výkvěty nejsou sice esteticky zanedbatelné, ale rozhodně pro stavbu představují vždy menší riziko. Ani mrazem nebo jinými činnostmi vydrolená malta nebo rozpadající se cihla není nijak nebezpečná. Pro každý dům představují závažný problém svislé trhliny ve zdi. Pak už je možné řešení jen vybourat závadnou část a tu znovu vyzdít.
Čištění cihelných a kamenných zdí
Jestliže jsou na cihelné zdi usazeny povlaky bílých solí, jedná se nejčastěji o případy, kdy se na nové zdivu vysrážejí bělavé usazeniny v důsledku vysychání solí rozpustných ve vodě. Tak se tyto soli z vnitřku zdiva dostávají na jeho povrch. Krystalizující soli dostávají na vnější straně cihel podobu bílého prachovitého filmu. Tento proces je zcela normální a na odstranění výkvětu solí obvykle pomůže ocelový kartáč. Výkvěty solí nikdy neodstraňujeme za pomocí vody, neboť by se k povrchu dostávaly další a další soli a celkově by se situace ještě zhoršila.
Přečtěte si také Rekonstrukce fasády s použitím obkladových cihelných pásků
Ochrana dřevěného exteriéru domu proti hnilobě
Pro houby způsobující hnilobu dřeva jsou nejpříznivější podmínky vzniku tam, kde dřevo vysychá až naposledy, to je ve spodní části domu, v blízkosti okenních rámů anebo na postranních stěnách či na nejníže položených prknech. V případě dřevěného obložení platí více než u jakéhokoli jiného typu omítky prevence. Záchrana již napadeného dřeva je náročná a ne vždy vede k vítěznému cíli. Proto se vyplatí využít preventivně fungicidní prostředky, které by se měly dostat co nejhlouběji do dřeva. Proto se měkká dřeva impregnují tlakem.
Konzervovat nebo pravidelně natírat?
U měkkého dřeva je možné uplatňovat jednu ze dvou metod. Buďto jej pravidelně po dvou letech natírat konzervačním prostředkem, nebo je nutné udržovat na povrchu dřeva vodotěsný potah pomocí opakovaných nátěrů speciálními prostředky. Moderní konzervační prostředky jsou na bázi vody a na povrchu vytvoří vodotěsný avšak prodyšný film. Vždy při nákupu prověřte, zda prostředek obsahuje fungicid. Před samotným ošetřením je třeba povrch dřeva odrhnout a pak jej nechat oschnout. Zvolte pro natírání suchý den a štětcem nanášejte konzervační přípravek v bohatém množství. S nátěrem začínejte ve spodní části a pokračujte směrem ke střeše. Vyplatí se věnovat zvláštní pozornost koncovým řezům dřeva.
Jak na graffiti
Graffiti na fasádě domu nikdo z nás nevítá s nadšením. Proto přišli výrobci fasádních nátěrů na trh se speciálními nátěry nabízejícími aktivní ochranu fasád před graffiti. Po nanesení ochranného nátěru na fasádu se na ní vytvoří film, přes nějž barva ze sprejů nepronikne. Přípravek seženete buďto pod názvem Antigraffiti nátěr nebo Graffiti Magic.
Jak na houby, plísně, řasy a mechy na fasádě
Tento druh organických nečistot představuje na fasádách domů poměrně častý problém. Zbavíte se jich použitím prostředků s názvem SCALP. Ty pomohou navrátit čištěným povrchům původní pěkný vzhled. A to není vše, poskytnou budovám i preventivní ochranu před opětovným napadením fasády organickými nečistotami. Přípravky SCALP lze spolehlivě použít na různé fasádní materiály, například na kámen, cihlu, beton, keramiku, teraco i na barevné nebo probarvené povrchy. Přípravek je k dostání například u firmy BIOTEC a.s.
Text: Zuzana Bohdalová
Článek byl zobrazen 21034 krát.
Diskuze k článku
Fasáda
Denis | 02.11.2019 12:34:37
Dobrý den, dokončuji náš rodinný domek, a zajímalo by mne, podle čeho bych měl vybírat kvalitní fasádu?
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Omítky a fasády

Dekorativní ražená omítka – netradiční a odolné řešení do interiéru i exteriéru
Pokud jste propadli kouzlu přírodních materiálů a chtěli byste, aby obložení fasády vašeho domu připomínalo kámen či cihlu, jistě vás osloví dekorativní ražená omítka. Její výhodou jsou nízké pořizovací náklady, vysoká odolnost, variabilita, snadná údržba a v neposlední řadě také jedinečný vzhled.

Zapravení ostění okna nebo dveří – snadno a rychle se sádrovou omítkou
Rozhodujete se vyměnit či nově osadit okna nebo dveře a hledáte řešení, jak poté docílit dobře zapravené a hladké stěny? Sáhněte po materiálu, který vám usnadní vaši práci. Snadné a rychlé zapravení ostění oken a dveří dosáhnete pomocí sádrové omítky Rimano UNI nebo sádrovou stěrkou Rimano PRIMA.

Plastové palubky dokonale imitují dřevo a snadno se udržují
Plastové palubky jakožto moderní alternativa klasických dřevěných palubek stále stoupají na oblibě. A není divu, mají totiž spoustu výhod. Vybírat můžete z 22 barevných odstínů a zvolit třeba populární pastelové odstíny, nebo vsadit na dřevěné imitace a vytvořit tak design dle svých představ.

Venkovní obklady a umělý kámen
Hledáte tu nejvhodnější barvu na fasádu vašeho domu, ale stále se nemůžete rozhodnout, která bude ta pravá? Nezaujal vás ani jeden z nabízených odstínů? Pak možná pro vás bude zajímavým řešením umělý kámen.

Jak vybírat barvu fasády
Také už máte pocit, že si váš dům zaslouží nový kabát? Podívejme se společně, jak vybrat tu správnou barvu, která by fasádě slušela co nejlépe. Vždyť právě ona ovlivňuje první dojem přicházejícího a odráží vkus i životní styl svého majitele.

Vyberte vaší fasádě barvu, která jí bude slušet
Pokud jste se rozhodli pustit do stavby nebo větší rekonstrukce, aplikace fasádní omítky bude jedním z posledních kroků. Její výběr se ale nevyplácí podcenit. Zásadním způsobem totiž ovlivní celkový charakter budovy. Jak vybrat dobře vypadající barvu, která bude zároveň praktická?

Fasádní izolace daxner®
Na polystyrén a minerální vlnu získáte dotaci snadno, ale fasádní izolace daxner® vedle zateplení zlepší kvalitu užívání a zachová ráz stavby.

Klinkerové materiály na obkladech fasád, v interiéru i jako dlažba na zahradě
Pro svou nenapodobitelnou barevnost jsou klinkerové pásky používány stále více při obkladech fasád, kde dokážou opticky zcela nahradit lícové cihly. Lze zvolit mezi obkladem moderním nebo i historizujícím. Používají se zejména na zateplovacích systémech a jejich životnost je díky jejich kvalitě nadčasová. Vaše fasáda tím získá jedinečný vzhled.