Když se řekne omítka...
15.02.2007
Omítka je plášť vašeho domu. Pokud budete vědět, jak ji správně využít, zaručujeme vám ideální kombinaci kvality, ochrany a estetických předností. Stačí jen vědět, jak na to…
Nová omítka jako fasáda aneb make-up vašeho domu
Nejčastější využití omítky je použít ji jako fasádu domu. Na trhu najdete široké množství omítek, které se k tomuto účelu nabízí. Všechny mají společný prvek- písek a pojivo. Nejčastěji se jedná o vápno, sádru nebo cement. Když smícháte omítku s vodou, vznikne tvrdá slupka, která je maximálně paropropustná. Její nevýhodou je vysoká nasákavost, proto musíte omítku ještě ošetřit dodatečným nátěrem. Důležité je, aby tento nátěr byl omyvatelný, protože omítky jsou náchylné k zašpinění. Pokud stavíte dům a jedná se o první omítku na něm, doporučuji použít tzv. omítku disperzní. Díky tomuto druhu omítky dosáhnete maximální vodoodpudivosti fasády a taková omítka je tenká, pružná, nemusíte ji ošetřovat dalším nátěrem, lze ji namíchat v různých odstínech a navíc odolává atmosférickým vlivům. Jako pojiva se u disperzní omítky používají různé druhy pryskyřic. Pokud se jedná o rekonstrukci staršího domu, dejte přednost silikátovým omítkám, které mají jako pojivo dráselné vodní sklo. Takové omítky propouští vodní páru, jsou hydrofobní a můžete je koupit v různých odstínech. Pokud hledáte omítku na fasádu domu, který se potýká se zemní vlhkostí, sáhněte po sanační omítce. Tato omítka má ze všech největší paropropustné vlastnosti, takže voda se ze zdiva vypaří velmi rychle a na domu se neobjeví žádné nežádoucí skvrny, soli, plísně atd.
Stará jako nová…
I starou omítku můžete opravit tak, že bude vypadat jako nová. Nejdříve zjistíme, jak moc je původní omítka poškozená. Stačí, když poklepete kladívkem na zeď. Pokud je zeď zpuchřelá, budete ji muset oklepat celou až na cihly a teprve potom zeď znovu omítnout. Pokud bude omítka na velké části zdi pevná, využijte ji jako základ. Nejdřív špachtlí nebo ocelovým kartáčem seškrábejte všechny vrstvy malby. Abyste předešli dalšímu praskání staré omítky, potáhněte ji tzv. perlinkou, docílíte tak zpevnění. Perlinku na zeď upevníte speciálním lepidlem. Potom na povrch natáhněte jemnou tzv. fajnovou omítku. Kvalitní nanesení perlinky a jemné omítky je velice náročné a proto doporučuji přenechat tuto činnost raději odborníkům.
Dekorativní omítka
Podle velikostí granulí přídavného materiálu rozdělujeme omítky na třecí, válečkové nebo strukturální. Omítky také dělíme podle charakteru přídavných pojidel na minerální nebo syntetické. Při nanášení dekorativní omítky musí být zeď naprosto čistá beze zbytků staré malby nebo tapet. Dekorativní omítka se nanáší ve velmi tenké vrstvě, proto i povrch zdi musí být pečlivě zarovnán. Podle druhu podkladu vyberte speciální emulzi, která vám zajistí dlouhou životnost omítky. Dekorativní omítku nanášejte a roztírejte čistým, nerezovým hladítkem. Vaší fantazii se přitom meze nekladou. Pouze mějte na paměti, že dekorativní omítka rychle ztvrdne, proto nebudete mít času nazbyt. Výhoda dekorativní omítky je její tvrdý a odolný povrch, dále její schopnost ,,dýchat“, tzn. přijímat a vydávat vlhkost. Nevýhodou je, že dekorativní omítka doslova pohlcuje prach, takže se brzy zašpiní. Naštěstí dekorativní omítka je omyvatelná, stačí lehce vyčistit jemným kartáčem její prohlubiny v omítkové ploše a potom ji omýt vodou. Nezapomínejte, že ani dekorativní omítka není navždy. Musíte se o ní starat a každý třetí až čtvrtý rok ji musíte znovu obnovit a natřít.
Nepodceňujte vhodný výběr omítky a dodržujte pravidla, jak o ni pečovat. Zajistíte tak vašemu domu estetickou a kvalitní tvář na několik let.
Autor: Irena Ševelová
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Co dokáží vnitřní omítky
Zateplení fasády vám ušetří statisíce
Omítky vhodné i do koupelny
Kabát, který chrání a sluší
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Omítky a fasády
Článek byl zobrazen 26883 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Omítky a fasády

Jak co nejlépe zateplit dům?
Zateplování je trendem poslední doby, který však má své opodstatnění. Pokud se ve svém domě či bytě nechcete pohybovat navlečení v několika svetrech, jen abyste ušetřili na vytápění, měli byste raději dům zabezpečit proti tepelným ztrátám. Díky této investici v zimě výrazně ušetříte za energie vynaložené na vytápění a zajistíte si teplejší budoucnost.

Hrotové zábrany proti ptactvu
Lidé od nepaměti řeší problémy s hnízděním ptáků na domech. Investují nemalé částky do zateplení a nových fasád a s hrůzou pozorují, jak se jim tam dvakrát ročně zahnízďují jiřičky mnohdy po celé délce římsy.

Jak na fasádu, která bude vypadat skvěle a zároveň vydrží?
Fasáda do velké míry ovlivňuje celkové vyznění stavby. Kromě estetického hlediska je při výběru omítky nutné brát v potaz i další faktory. Fasáda totiž chrání dům před nepříznivým počasím, mikroorganismy nebo smogem.

Lícové zdivo a obložení domu z lícových cihel
Lícové zdivo se těšilo velké oblibě zejména v minulých dvou stoletích. V současné době zažívá jakousi renesanci a patří k nejkvalitnějším zdícím materiálům pro stavbu obvodových i vnitřních vrstvených stěn. Lícové cihly jsou přírodní, ekologicky nezávadný materiál, který nabízí mnohé přednosti a dodá vašemu domu originální vzhled.

Jak vybírat barvu fasády
Také už máte pocit, že si váš dům zaslouží nový kabát? Podívejme se společně, jak vybrat tu správnou barvu, která by fasádě slušela co nejlépe. Vždyť právě ona ovlivňuje první dojem přicházejícího a odráží vkus i životní styl svého majitele.

Nanotechnologie na vaší fasádě
Zřejmě jste už slyšeli o tzv. „samočisticích omítkách“. Ale funguje to vůbec, a pokud ano, jak? Samočisticí omítky bývají nejčastěji na silikonové nebo silikátové bázi a na povrchu fasády vytvářejí díky své chemické skladbě speciální povrchovou strukturu.

Jak na čistění různých druhů fasád – omítky, dřeva, obkladů, cihel a kamene
Pravdou je, že fasáda je to první, co nás na každém domu upoutá na první pohled. A tak je důležité, aby estetický dojem z ní byl co nejpříznivější. Není to ale jen její krása, co je na fasádě důležité. Důležitá je i její funkčnost. To jsou hlavně její ochranné vlastnosti, které chrání obvodové zdi domu před nepříznivými vlivy počasí, výfukovými plyny a dalšími chemikáliemi v ovzduší.

Dřevěné obložení fasády – skvělá tepelná izolace a nadčasový vzhled
Dřevo je oblíbeným přírodním materiálem a dokáže podtrhnout styl každého domu. Dřevěná fasáda dodá stavbě moderní šmrnc, vdechne jí osobité kouzlo a navíc má skvělé tepelně-izolační vlastnosti. V dnešní době si můžeme dům obložit těmi nejkvalitnějšími dřevinami, jako je západní červený cedr, sibiřský modřín či tepelně upravená borovice.