Zapravení ostění okna nebo dveří – snadno a rychle se sádrovou omítkou
21.04.2008
Rozhodujete se vyměnit či nově osadit okna nebo dveře a hledáte řešení, jak poté docílit dobře zapravené a hladké stěny? Sáhněte po materiálu, který vám usnadní vaši práci. Snadné a rychlé zapravení ostění oken a dveří dosáhnete pomocí sádrové omítky Rimano UNI nebo sádrovou stěrkou Rimano PRIMA.
Většinou je okno menší než stavební otvor a na úpravu okolních stěn a špalet se používá rozdílná tloušťka materiálu, např. 1 cm na stěnu a 3 cm omítky okolo okna.
U standardních vápenocementových jádrových omítek by správně 1 mm tloušťky omítky měl zrát 1 den. A teprve po vyzrání by se měla nanést další vrstva omítky. To znamená velké časové zpoždění zapravení okna vůči úpravě stěny. Jestliže použijete sádrovou omítku, nepotřebujete časový rozdíl pro vyzrání jádrové omítky a finální povrchové úpravy stěny. To znamená, že pokud potřebujete vytvořit vedle sebe 3 mm a 30 mm tlustou vrstvu omítky, tak to můžete provést najednou. Sádrová omítka zatuhne současně.
Sádrovou omítku můžete použít na jakýkoliv stavební materiál (cihly, pórobeton, beton, sádrokarton apod.). Stěnu ani strop nemusíte pro docílení hladkého povrchu brousit, takže se v bytě při opravách stěn vůbec nepráší.
Standardní vápenocementová omítka v domě či bytě při vysychání mění tvar, praská, sesedá, propadá se. Sádrová omítka díky sádře, kterou obsahuje, nedělá žádný z těchto nešvarů. Sádrová omítka vysycháním nemění tvar a drží.
Pracovní postup:
1) Na rám okna/dveří umístíte APU – plastové lišty. Ty vám usnadní začištění ostění a pružně oddělí rám a omítku. Tím nepoškodíte okno a nebudete mít v místě styku rámu a omítky trhliny.
2) Na nový roh stěny umístíte ochranný rohový profil do sádrových terčů a vyrovnáte ho vodováhou vůči rámu okna.
3) Po cca 1 hodině zavadnutí nanesete sádrovou omítku Rimano PRIMA nebo Rimano UNI. Omítka se nemusí házet, jen se natáhne a vmáčkne. Získáte tím velkou úsporu materiálu.
4) Po zavadnutí nanesené stěrky dokončíte povrch navlhčením pěnovou houbu a zahladíte omítku podle požadavku na kvalitu povrchu. Konečnou úpravu děláte za mokra, bez broušení stěny.
5) V případě, že jsou okolní stěny hladké, provedete finální vyhlazení povrchu špachtlí nebo hranou hladítka.
6) Díky hladkosti sádrových stěrek Rimano není ani dodatečná oprava ostění v ploše poznat.
7) Po zaschnutí vymalujete.
Rimano UNI: ruční sádrová omítka pro použití v interiéru, která je vhodná i pod keramické obklady. Lze ji použít na celoplošné omítání cihlového zdiva, betonu, pórobetonu, jádrové omítky, ale i na lokální opravy omítek a vyspravení poškozených ploch, např. při výměně oken.
Rimano PRIMA: ruční sádrová stěrka s vysokou přilnavostí, vhodná k povrchové úpravě relativně hladkých ploch. Lze ji použít pro celoplošné stěrkování jádrové omítky, staré omítky, betonu, pórobetonu, ale také na lokální opravy omítek a ploch.
Podrobnější postup a další informace o stavebních úpravách nejen se sádrovými omítkami, ale i se sádrokartonem naleznete v knize „Sádrokarton zvládneme sami“.
Kontakt:
Rigips, s.r.o.
Centrum technické podpory
Tel. +420 296 411 800
E-mail: ctp@rigips.cz
Web: www.rigips.cz
- PR článek -
Autor: firma Rigips s.r.o.
Foto: autor
Další články společnosti Rigips s.r.o.
Jak dokáže nová koupelna proměnit byt
Jak na úpravu stěn? Se sádrovými omítkami Rimano
Sádrokarton zvládneme sami – nejprodávanější kniha na veletrhu FOR ARCH 2006
Článek byl zobrazen 45467 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Omítky a fasády

Lícové zdivo a obložení domu z lícových cihel
Lícové zdivo se těšilo velké oblibě zejména v minulých dvou stoletích. V současné době zažívá jakousi renesanci a patří k nejkvalitnějším zdícím materiálům pro stavbu obvodových i vnitřních vrstvených stěn. Lícové cihly jsou přírodní, ekologicky nezávadný materiál, který nabízí mnohé přednosti a dodá vašemu domu originální vzhled.

Renovace a nátěr fasády
Odlupující se omítka na domě není nic hezkého a její objevení rozhodně majitele domu nepotěší. Přišel tak čas dát domu nový, svěží a reprezentativní nátěr. Z nové fasády si ale nemusíte dělat hlavu, tuto práci zvládne každý a bez větších problémů. Stačí mít jen vhodné vybavení a vědět, jak na to.

I fasádní omítky můžou imitovat dřevo, cihlu nebo betonový obklad
Zasloužil by váš dům nový kabát? Atraktivní vzhled a styl mu můžete dodat novou fasádní omítkou. Na trhu je dnes opravdu pestrá nabídka nejrůznějších barev, struktur a designů. Je libo rýhovanou či mozaikovou fasádní omítku? Nebo byste raději takovou, co odráží infračervené záření, případně se podobá dřevu?

Dřevěné fasády a jejich hlavní výhody - unikátní vzhled a funkčnost
Dřevěné fasády mají kromě atraktivního vzhledu i řadu funkčních výhod, pro které je tento typ opláštění budov vyhledávaný soukromými i komerčními investory a institucemi. Dřevěné provětrávané fasády přispívají k regulaci vlhkosti v domě a snižují energetickou náročnost budovy.

Vláknocementové fasádní desky
Kromě tradičních systémů úpravy fasád s použitím omítky se nám při stavbě i rekonstrukci domů nabízí další možnost – fasádní desky. Mohou být vyrobeny z různého materiálu, nejčastěji se objevují vláknocementové, z minerální plsti, polystyrenu, kovu či dřeva.

Zateplování staršího rodinného domu
V souvislosti s dotačním programem „Zelená úsporám“ se v posledních měsících mluví o zateplování častěji, než kdy jindy. Mnoho majitelů starších rodinných domů se rozhoduje, jestli „do toho jít“. Má to vůbec smysl?

Dřevoplastové fasádní obklady
Kompozitní materiál, který spojuje přednosti plastu a dřeva je již poměrně dobře znám z teras, balkónů a zahrad, kde se využívá jako terasová podlaha, podlaha kolem bazénů nebo jako plotovky. Dřevoplast se ale využívá také jako fasádní obklad pro odvětrávané fasády.

Kabát, který chrání a sluší
Vnější omítky neposkytují stavbám pouze více či méně slušivý kabát. V prvé řadě chrání dům před povětrnostními vlivy, kolísáním teplot, vysoké vlhkosti i ovzduším, přesyceným exhalacemi.