Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!

23.9.2006

Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.

Thuja (česky Zerav nebo též hovorově Túje) je stále zelený neopadavý strom původem ze Severní Ameriky. Pro živé ploty se nejčastěji využívá Zerav západní (Thuja occidentalis) oblíbený zejména pro svou nenáročnost. Túji však bylo vyšlechtěno mnohem více druhů, a tak si každý zahradník může vybrat rostlinu, která mu tvarem i výškou vzrůstu vyhovuje.

Foto 1: 3-letý plot po výsadbě, Foto 2: 8-letý plot nezastřižený

Živý plot z tújí vytvoříme nejčastěji z dvou až tříletých sazenic. Podle velikosti koupených rostlin je lze vysazovat buď přímo na místo, kde bude živý plot, nebo je lze vysadit do záhonu a nechat dorůst. V případě vysazování přímo do živého plotu by měly být rostliny od sebe vzdáleny 40 až 50 centimetrů, při dopěstování v záhoně je optimální vzdálenost zhruba 20 centimetrů. Nejčastěji se setkáme se sazenicemi vysokými 10 až 40 centimetrů. Vzrostlejší rostliny jsou samozřejmě mnohem odolnější a dříve se dočkáme požadované výšky a hustoty plotu. Jsou ale také mnohem dražší. Zatímco cena deseticentimetrové rostlinky se pohybuje kolem 10 korun, cena té čtyřiceticentimetrové kolem 70 korun.

Zárukou krásně vzrostlého a zároveň hustého živého plotu je pravidelné stříhání, zalévání a přihnojování. Stříhat plot začínáme až ve chvíli, kdy doroste do požadované výšky (například 2 metry). Poté rostlinám sestříháváme každý rok nejlépe na jaře vrcholy, ale také boky. Túje se s přibývajícími roky rozrůstá také do šířky. Ideální pro stříhání živého plotu jsou samozřejmě elektrické zahradní nůžky, které nejsou nijak závratně drahé a ušetří spoustu práce i času. Použit lze však také obyčejné zahradní nůžky.

Túje nemusí být nutně vysazovány do živého plotu. Některé odrůdy lépe vyniknou jako solitéry (například Thuja occidentalis sunkist), pokud chceme část zahrady pojmout jako park a kochat se výhledem na stále zelené rostliny. I tyto odrůdy túji lze pravidelným zastřihováním upravit do určitého tvaru, nebo je ponechat růst svévolně.

Foto 3: 5-letý stromek zastřižený

Kromě tújí jsou na výsadbu živého plotu vhodné také například bobkovišeň, tis, cesmína, dřišťál nebo cypříšek. Těmto rostlinám budeme věnovat některý z příštích článků.

Foto: thuja.cz

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?