Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce

15.4.2018

Mezi nejoblíbenější ovoce pěstované na zahradách a balkónech patří borůvky. Ne každému se ale daří pěstovaní klasických borůvek, a tak je lépe sáhnout po méně náročných odrůdách. Mezi ně patří i Zimolez kamčatský neboli Kamčatská borůvka, odrůda Modrý Triumph, která plodí už od poloviny května.

Pravé borůvky jsou velmi chutné a zdravé plody a s velkou chutí si jich pár smlsneme při letních výletech do lesa. Borůvky se dají pěstovat také na zahradě ve volné půdě nebo v dostatečně velké nádobě na balkóně nebo terase. Vyžadují ale speciální kyselý substrát a ne každému se pěstování pravých borůvek daří a dosahuje požadovaných výnosů.

Kdo si chce ulehčit starosti s půdou a dalšími specifiky pravých borůvek, může se pustit do pěstování ovoce, které je borůvce velmi podobné, ale nevyžaduje žádný speciální substrát a je velmi nenáročné na pěstování. Jedná se o Zimolez kamčatský neboli Kamčatskou borůvku (Lonicera kamtschatica), odrůdu Modrý Triumph.

Zimolez kamčatský je velmi odolný nízký keř pocházející z Kamčatky, který kvete brzy na jaře a na zimu opadává. Lidový název Kamčatská borůvka dostal keř po barvě a chuti svých plodů, které se podobají podlouhlým borůvkám. Původní divoké odrůdy příliš chutné nebyly, sladké ovocné chuti bylo doraženo až šlechtěním.

Výsadba

Kamčatskou borůvku můžete vysazovat na jaře od března do května a na podzim od září do listopadu na jakékoliv stanoviště kromě studených severních koutů zahrady. Pokud ale chcete co nejlepší úrodu, volte raději slunné místo. Na plody se potom můžete těšit od května do června, tedy ještě dříve, než nám na zahradě uzrají první jahody. Celkový výnos z jednoho keře je až 5 kilogramů ovoce a je lépe vysazovat několik keříků vedle sebe. Rostlinky jsou samosprašné, opylované hmyzem. Dospělé rostliny dosahují výšky až 150 cm.

Péče a zálivka Kamčatských borůvek

Kamčatské borůvky jsou velmi odolné a jsou naprosto nenáročné, co se týče půdy. Nejsou náchylné na škůdce ani choroby a odolávají mrazům až do teplot - 45°C. Jediné, na co je třeba si dávat pozor, je dostatečná zálivka. Půda kolem rostlin nesmí vyschnout, proto v létě chráníme kořeny posekanou trávou. Od března do konce května rostliny přihnojujeme, nejlépe hnojivem na borůvky. Vegetační období je vzhledem k původu rostliny velmi krátké, a tak už na konci července listy zasychají.

Vitamíny do džemů i k přímé spotřebě

Využití Kamčatské borůvky je stejné jako u pravých borůvek. Hodí se k přímé konzumaci a kromě výborné chuti oceníme také vysoký obsah vitamínů C a B, důležitých minerálních látek, antioxidantů a antimikrobiálních látek. Z Kamčatských borůvek můžeme připravovat také džemy, marmelády, šťávy, knedlíky, koláče apod.

Pokud byste si tedy také rádi vypěstovali další ze skupiny „superpotravin“ plné vitamínů, máte nejvyšší čas objednat si sazeničky např. zde https://eshop.starkl.com/kamcatska-boruvka-modry-triumph-151590/ a pustit se do pěstování. 

Další tipy na pěstování:
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?

- PR článek - 

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu