Vypěstujte si doma žampióny

21.8.2005

Přestože je houbaření českým národním sportem, žampióny moc houbařů nesbírá i proto, že jsou snadno zaměnitelné s prudce jedovatou muchomůrku zelenou. Pokud tedy zatoužíte po žampiónech během roku, můžete zavítat do obchodu nebo… si můžete žampióny vypěstovat doma.

Žampióny jsou výborným doplňkem jídelníčku a jsou svým složením velmi podobné masu a zelenině. Obsahují bílkoviny, vitamíny, draslík (který podporuje činnost srdečního svalu), ale osvědčily se také jako vhodný doplněk redukčních diet. Výběr není omezen pouze na žampióny bílé, ale můžete pěstovat také hnědé žampióny.

Vyplatí se dodžet postup
Substrát, který lze zakoupit skoro v každém květinářství nebo zahradnické prodejně, je vlastně souprava fermentovaného substrátu, žampiónové sadby a krycí zeminy. Po zakoupení substrátu si jej dovezete domů a pravděpodobně začnete studovat návod. Aby byly výsledky vaší pěstitelské práce co nejlepší, vyplatí se dodržovat doporučené podmínky pro umístění a postup.   Ideálním místem pro žampióny je vlhký a teplý sklep bez přístupu hmyzu. Zpočátku nechejte substrát v igelitovém pytli (tak jak jste jej koupili) při teplotě 20 – 25 stupňů až do doby, než substrát proroste podhoubím, což bude trvat zhruba 18 až 20 dní. Poté vyřízněte na igelitovém pytli obdélníkový otvor o velikosti sáčku s krycí zeminou a zeminu na toto místo rovnoměrně nasypte. V další fází začne podhoubí prorůstat krycí zeminou, kterou je třeba rosit, ne však natolik, aby voda protékala do substrátu, a občas prohrabat, aby se promísila více a méně prorostlá místa. Po několika dnech byste měli přenést substrát na místo s teplotou 14 až 18 stupňů a přestat zalévat. Drobné houby, které se začnou objevovat již asi za týden, začněte zalévat až při velikosti 1 – 2 centimetry. Důležité je také houby při sklízení neořezávat nožem, ale vykrucovat.

Sklizeň přichází v několika vlnách, přibližně pěti, při kterých dodržujte stejný postup. Během tří měsíců tak můžete sklidit i 5 kilo žampiónů. A pokud by se vám zdálo, že ve vašem jídelníčku je již „přežampiónováno“, můžete úrodou potěšit rodinu, přátele nebo sousedy.

Ti z vás, kteří sklep nemají, nemusí zoufat. Žampióny lze dobře pěstovat také například na balkóně, kde se náletu mušek ubráníte pomocí igelitového miniskleníčku. Je potom pouze na pěstiteli, do jaké výšky nechá žampión dorůst.

Substrát, který již neplodí houby rozhodně nevyhazujte – výborně se hodí na pěstování rajčat nebo paprik, protože obsahuje 2,5 % dusíku, což je třikrát více než byste našli v chlévské mrvě.

 

 

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň