Zahrada během stavby

23.4.2005

Spolu s novým domem většinou plánujeme také zahradu kolem něj. Jak ale docílit toho, abychom mohli zrealizovat sny o krásné a zdravé zahradě ihned po dokončení stavby?

Před stavbou
V prvé řadě je nutné připravit se na pohyb stavařů a strojů kolem stavby. Základním preventivním opatřením před začátkem stavebních prací je odstranění povrchové vrstvy půdy, ve které žijí mikroorganismy a drobní živočichové velmi důležití pro kvalitu půdy. Odstraněnou zeminu přemístíme na určené místo na pozemku. Výška svrchní zeminy se řídí délkou staveních prací. Čím déle budou trvat, tím nižší by měla vrstva být, spodní vrstvy půdy se vlivem nedostatku kyslíku znehodnotí. V žádném případě nesmíme smíchat shrnutou zeminu s půdou ze základů, jakkoli by vypadala zdravě a vábně. V létě je vhodné osít shrnutou zeminu rostlinami pro tzv. zelené hnojení (nejlépe svazenka nebo hořčice). Půda zůstane živá a nebude přesychat.

 

Během stavby
Během stavebních prací bychom měli hlídat pohyb stavebních strojů po pozemku a vyčlenit jim pokud možno, co nejmenší prostor. Půda, po které dlouhodobě přejíždí těžká technika, se časem změní v kompaktní masu nepropouštějící vodu. Přestože poté navrstvíme kvalitní zeminu, už pravděpodobně nic nezachráníme. Vláha při vsakování narazí na nepropustnou vrstvu, která v trávníku způsobí zamokření a následné zamechování, rostliny budou značně omezeny v růstu a ohroženy úhynem.

Pravidla je nutné stanovit také pro čištění pomůcek od malty, barviv a chemikálií. Obecně platí, že čím větší pořádek se nám podaří při stavbě nastolit a udržet, tím méně práce budeme mít se sanací půdy.

 

Po dokončení stavby
Po dokončení stavebních prací a odstranění všech strojů, nástrojů a nářadí, můžeme přistoupit k přípravě na výsadbu. Začneme nakypřením půdy rýčem nebo vertikutátorem, pokud máme možnost použít kvalitní kompost nebo hnůj, rozházíme jej rovnoměrně po celé připravované ploše a překryjeme vrstvou původní shrnuté půdy. V prvním roce se doporučuje osadit zahradu pouze rostlinami vhodnými pro zelené hnojení, které rychle rostou, pomáhají půdu provzdušnit a chrání ji pře zarůstáním plevely a vysycháním. Nadzemní části rostlin po odkvetení posečeme a zbytky rostlin příští jaro zaoráme do půdy.

V místech, kde pracovala těžká stavební technika, budeme muset přistoupit k důkladnější sanaci půdy. Prokypříme ji do větší hloubky a jako zelené hnojivo použijeme rostliny s kořeny dosahujícími do hloubky až jeden a půl metru (např. vlčí bob).

Místa, která nebyla stavbou dotčena a ani jsme jim nevěnovali zvláštní pozornost, budou po skončení všech prací pravděpodobně zarostlá plevelem do značné výšky. Plevel posekáme a raději jej vyvezeme mimo zahradu, abychom předešli jeho nechtěnému rozmnožení. I tuto plochu můžeme osít zeleným hnojivem.

Než se pustíme do náročnějšího zlepšování půdy, měli bychom si rozmyslet, zda budeme pěstovat ovocné stromy a zeleninu nebo se zaměříme na vytvoření okrasné zahrady. Pro druhý případ nám postačí ponechat půdu bez vylepšení a vybrat vhodné rostliny a keře podle druhu půdy.

 

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu