Jak připravit podklad před malováním?
02.02.2016
Co děláte o víkendu? Malujete? Výborně! Už jste se rozhodli, celá akce je naplánovaná. První krok je tedy za vámi. Víte ale, jak správně připravit podkladové zdivo před malováním? Pojďme se spolu podívat, jak na to.
Stěny je třeba před malováním připravit, aby výsledná práce dobře vypadala a měla dlouhou životnost. V případě dekorativních technik, benátského štuku či imitace betonu a dalších luxusnějších maleb to platí dvojnásob. Šetření se zkrátka nevyplácí.
Sjednocení povrchu
Nový nátěr může být nanesen na původní, ale hezčí výsledek vyžaduje pečlivější přípravu. Starší malbu je nutné oškrábat, u nově naštukovaných stěn se vyplatí povrch sjednotit, a připravit tak pro malbu.
Odstranění staré malby
Starý nátěr musíme odstranit především v těch případech, kdy se jedná již o několikátou vrstvu. Mnoho vrstev na sobě špatně drží, puchří a odlupují se. I nově nanesená barva by v případě špatného podkladu nemusela řádně přilnout a mohla by vytvářet puchýře či při zasychání praskat.
Seškrábání je jednoduché a zvládne jej i průměrný kutil. Jeden metr čtvereční zabere zhruba 30 minut, záleží na tloušťce vrstvy a podkladu. Stěny navlhčíme štětkou nebo válečkem. Čím více, tím lépe. Stěny musí nasáknout dostatek vody skrz všechny vrstvy. Mokré stěny následně stahujeme malířskou škrabkou (nejlépe tou se zakulacenými rohy, abychom podklad nerozdrásali). Staré vrstvy důsledně vlhčete a odstraňte i malé zbytečky.
Vyrovnání nerovností
Každá stěna v průběhu času utrpí řadu poškození. Drobné ranky, praskliny a odřeniny se projeví na jejím povrchu. Před malováním je pro dokonalý výsledek nové barvy musíme zarovnat s okolní plochou zdiva. Malé nedokonalosti záměrně zvětšíme hranou špachtle tak, aby se nám následně snadněji zamazávaly vyrovnávací hmotou. Když se zbavíme všech kosmetických vad, lehce povrch namokříme. Následně vpravíme ocelovým hladítkem stěrkovací hmotu, která zaplní trhlinky až do 1,5 centimetru. Vyrovnání provádějte pečlivě, protože hmota schne poměrně dlouhou dobu. Snažte se o co nejhladší povrch. Po zaschnutí obruste přebytečnou hmotu hladkým smirkovým papírem do roviny. Zdivo musí být pevné, nedrolivé a suché, což poznáme vizuálně či poklepem.
Penetrace
Penetrace znamená napuštění savého podkladu (zdi, dřevo, beton). Díky penetraci podklad připravíte na nadcházející malbu. U nových omítek lze nátěr provést takzvanou penetrací. Jejich výhodou je vysoká savost. V případě, že chcete penetrační nátěr nanést na starší omítku, nezapomeňte mechanicky odstranit předchozí nátěry. Penetrace zpevní podklad, srovná rozdílnou savost materiálu, a napomůže tak barvě snadno a jednolitě přilnout. Tímto způsobem se vyhnete nechtěným flekům na zdech.
Než se pustíte do samotného malování, pokuste se smést ze stěn prach. Speciální přípravky nanášejte ideálně štětkou, díky níž lépe vnikne do zdi. Penetraci vybírejte na základě natíraného povrchu a následného typu nátěru. Na výběr máte i univerzální penetrační nátěr, který můžete užít na nové omítky, pro starší typy zdí využívejte raději hloubkové penetrace. Nátěr stačí vždy aplikovat jednou, pouze v případě vysoce penetračních nátěrů dvakrát. Zaschnutí trvá 5-6 hodin.
Zeď v novostavbě
Čeká vás malování nové omítky? Pak je celý proces o něco jednoduší. Zeď pouze očistěte od prachu, naneste penetrační nátěr a poté můžete začít s barvou. Jedinou podmínkou je dostatečná vyzrálost omítek. Většinou lze třeba čekat minimálně měsíc. Tuto dobu lze zkrátit neutralizací povrchu speciálními přípravky.
Izolace proteklin a nikotinu
Trápí vás skvrny po vytopení, zažloutlé pokoje od plynu či nikotinu? Využijte speciální izolace, které zabrání prostupování těchto skvrn skrze nové malby. Na našem trhu je dostupný široký výběr kvalitních izolačních barev, které zabrání prolínání do nového nátěru. Poškozené místo oškrábeme, napenetrujeme a natřeme izolací. Pokud je třeba, izolujeme dvakrát a necháme izolaci dle návodu důkladně vyschnout, aby splnila ten účel.
Autor: Martina Gillichová
Další články z rubriky
Na kdy naplánovat malování interiéru?
7 kroků ke správnému barevnému odstínu a časté chyby při výběru barvy
Jarní slunce odhalí všechny nedokonalosti starých nátěrů
Článek byl zobrazen 31811 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Barvy, laky a drogerie

Jak pracovat s barvami v interiéru?
Chystáte se vymalovat pokoj, nebo celý byt a vymýšlíte, jaké barvy by vám do dané místnosti nejlépe pasovaly? Abyste mohli barvy kombinovat, musíte se nejdříve dokonale seznámit s působením a schopnostmi jednotlivých barev. V tomto článku se také zaměříme na charakteristiky základních barev, jako je bílá, šedá a černá a zjistíme, jak ovlivňují interiér.

Tipy a rady, jak se učinně zbavit plísní na zdech
Nepříjemný zápach, načernalá a navlhlá zeď - tak to vypadá, když k vám domů zavítá plíseň. Neměli bychom ji vůbec podceňovat, jelikož boj s plísní bývá obvykle vleklý a mnohdy se může zdát i nekonečný. Tento nešvar nejenže hyzdí náš domov a často i zapáchá, ale především je zdraví nebezpečný. Na nic nečekejte a co nejdříve dejte plísni sbohem! Přinášíme vám několik rad a tipů, jak s nevítaným hostem zatočit!

Rady a tipy, jak vybrat barvy na kov - na rez, proti rzi nebo jako základ
Aby barvy na kov plnily svůj účel, je potřeba je správně vybrat. Podle čeho se při nákupu orientovat a jaké barvy na kov si můžete pořídit?

Jak na fasádu, která bude vypadat skvěle a zároveň vydrží?
Fasáda do velké míry ovlivňuje celkové vyznění stavby. Kromě estetického hlediska je při výběru omítky nutné brát v potaz i další faktory. Fasáda totiž chrání dům před nepříznivým počasím, mikroorganismy nebo smogem.

Silvestrovský ohňostroj – krásný, ale nebezpečný
Oslavy Silvestra a Nového roku si snad nikdo z nás nedokáže přestavit bez ohňostroje a všelijaké pyrotechniky. Mnohým z nás stačí, když se na všechna ta světýlka jen koukáme, jiní zase rádi všelijaké rakety a petardy odpalují. Ne všichni však vědí, kde pyrotechniku nakupovat a jak s ní zacházet, aby byla pro všechny bezpečná.

Trendy bytového textilu – noblesní Dark Lux
Mezi nejčerstvější módní trendy bytového textilu patří tzv. Dark Lux neboli Temný luxus. Jde o ponurý, temný a opulentní, ale zároveň ušlechtile elegantní a zářivý styl, pro nějž se najde místo jak v obývacím pokoji a ložnici, tak i v kuchyni nebo třeba jídelně. Vévodí mu pogumované tkaniny, „tekutý“ vzhled, lesklé povrchy a cizí mu nejsou ani imitace kožešin.

Jak vyhnat červotoče z nábytku a trámů
K nejčastějším biologickým škůdcům v nábytku patří dřevokazný hmyz, houby a plísně. Z hmyzu jde nejčastěji o červotoče, kteří kladou vajíčka do prasklin ve dřevě nebo do předem vyhlodaných chodbiček. Jejich usazení v nábytku, trámech nebo jiném dřevěném vybavení domů a bytů vede často k naprosté degradaci dřeva. Jak se těchto nezvaných hostů zbavit?

Barevná předsíň
O tom, že vstupní prostor do bytu je vizitkou majitele nelze pochybovat. Úzká a tmavá předsíň nikoho nenadchne stejně jako chladný a neosobní interiér. Vše se dá změnit uvážlivou volbou nábytku a dekorativní úpravou stěn. Pro výsledný efekt je však důležitá barevnost.