Šedá barva
Šedá barva je stejně jako bílá a černá barvou neutrální. Také je barvou dosti opomíjenou, protože jen málokoho napadne si vymalovat stěny v bytě na šedo. Není se čemu divit, sama o sobě je šedá barva smutná, nudná a depresivní. Ve správném odstínu a v kombinaci s pestrými barvami však vypadá velmi elegantně a stylově.
Šedá, která vzniká spojením černé a bílé, je jednou z nejuniverzálnějších barev a je možné ji bez obav použít i v interiéru. Mnozí si však pod šedou barvou vybaví nevýraznost a nudu. Ano, šedá nevyvolává žádné emoce, ale právě proto je v interiérovém designu nepostradatelnou barvou.
Zápory šedé barvy
Vzhledem k tomu, že je šedá barva velmi nenápadná a nevýrazná, je pro mnohé nezajímavá a naprosto zbytečná. Většinou se o ní mluví jen v negativním slova smyslu – známá jsou slovní spojení jako šeď města, šedá myš nebo šedivý podzim. O šedé se navíc také říká, že je barvou smutku, chudoby, nerozhodnosti a opatrnosti. Pokud byste s ní vymalovali pokoj, pravděpodobně byste se v něm necítili příliš dobře a deprese by na sebe nenechala dlouho čekat.
Klady šedé barvy
I když pro někoho může být šedá barva nudná, pro jiného je naopak barvou elegance, luxusu a vznešenosti. Ne nadarmo se v moderních domácnostech objevují doplňky a spotřebiče z nerezu, hliníku, nebo chromu. Jejich výhodou je nadčasovost a možnost kombinace se všemi možnými barvami. Šedá navíc není tak kontrastní jako bílá a tak se na mnohá místa hodí ještě lépe. Zároveň není ani tak depresivní a ponurá jako barva černá. Šedá je barvou, která nikdy nevyjde z módy.
Jak šedou používat?
Tím nejdůležitějším u šedé barvy je, vybrat její správný odstín. I šedou je možné namíchat ve světlejších či tmavších odstínech. Vhodnost použití konkrétního odstínu závisí vždy na prostředí, do něhož je určena. Pokud se nám šedou barvu povede správně vybrat, bude interiéru dodávat šmrnc. Šedá je však zejména barvou doplňkovou a neměla by proto v interiéru převládat. Pokud chceme použít šedou barvu na stěny, měli bychom zvolit spíše světlejší odstín a i ten aplikovat pouze na menší plochy. Místnost by jinak mohla působit ponuře, tmavě a stísněně.
Vždy ovšem záleží na konkrétní místnosti. Například v obývacím pokoji mohou velmi impozantně vypadat třeba dvě protilehlé šedé stěny kombinované s jinou, například pastelovou barvou na zbylých stěnách. Šedá by zkrátka měla být barvou kontrastů, k jejímu světlejšímu a jemnějšímu odstínu se hodí intenzivnější a sytější barvy, k tmavšímu odstínu pak zase ty světlejší. Podle čínské nauky feng-šuej je šedá také hlavní barvou západu a doplňkovou barvou severozápadu. Jihovýchodním stěnám by měla být úplně zapovězena.
Kdo se nebojí s šedou barvou experimentovat, bude výsledkem jistě velmi nadšen. Pokud totiž šedou zkombinujeme s výraznými a živými barvami, pomůže je trochu utlumit a dodá jim decentnější a elegantnější ráz.
V současné době je velmi moderní kombinovat šedou barvu s:
- červenou
- růžovou
- lososovou
- žlutou
- purpurovou
- tyrkysovou
- žlutozelenou (limetkovou)
Skvěle ale vypadá nejen v kombinaci s výraznými barvami, ale dává vyniknout i zemitým a přírodním odstínům, které jinak samy o sobě příliš výrazné nejsou.
Diskuze k článku
Dotaz
Martin | 18.04.2016 16:02:11
Dobrý den,
mám dotaz, jakým typem malby je vymalován interiér na obrázku č.2. (jedná se o nějakou škrábanou metodu či něco podobného?) Předem děkuji
kombinace s šedou
Stanislava | 24.09.2014 12:16:20
je zajímavé, že článek tak trochu nabádá nekombinovat šedou jen s šedou a pak je doplněn foto interiéru, kde je výhradně šedá, černá, bílá, což je v rozporu s obsahem článku. Mimochodem interiér na foto je velmi krásný.
Re: kombinace s šedou
Marek | 25.09.2014 07:34:24
však to taky vypadá jak v krematoriu :-/