Zelená barva
Zelená barva připomíná přírodu a možná proto si ji tak rádi vnášíme do našich domovů. Společně s modrou je zelená barva nejrozšířenější barvou na zemi. Přestože je dosti sytá, snesou ji i lidé, kteří jinak příliš výrazné barvy nevyhledávají. Je totiž uklidňující, čistá a vnáší do našich domovů příjemnou energii.
Působení zelené barvy na člověka
Zelená je barvou, kterou se obklopujeme po celý život - je barvou trávy, lesa, rostlin, také barvou jara a nového života. Jde tedy o barvu přírodní, která má na člověka pozitivní vliv. Přináší pohodu, uklidnění, bezpečí a navozuje pocit regenerace. Zelená také podporuje koncentraci, zlepšuje paměť, rozvíjí kreativitu, hravost a přináší nové nápady. Zelená je zkrátka nositelem optimismu a dobré nálady.
Zelená barva v interiéru
Vzhledem k tomu, že mezi trendy v bydlení patří návrat k přírodě, řada lidí vyhledává právě zelenou barvu pro dekorování svého domova. Zelená je tedy v dnešní době velmi žádaná, ale najdou se i tací, kteří se této barvě vyhýbají, protože jim přijde příliš extravagantní. Se zelenou je třeba umět zacházet, abychom docílili kýženého efektu. Dobře zvolená zelená dokáže místnost rozzářit, oživit a prostor získá potřebný šmrnc. Zdi je dobré malovat spíše světlejšími odstíny a je dobré se řídit radou, že čím větší plochu chceme zelenou barvou pokrýt, tím by měl být odstín světlejší. Tmavé odstíny zelené by mohly v místnosti působit až depresivně a smutně. V tmavých odstínech zelené je vhodné si pořizovat spíše jen doplňky. Co se týče vyzařování světla, patří zelená mezi neutrální barvy – světlo nepohlcuje ani neodráží. Místnosti tak opticky nezvětšuje ani nezmenšuje.
Jaký odstín zvolit?
Stejně jako všechny ostatní barvy je i zelená známá v mnoha různých odstínech, které bychom měli volit například podle toho, v jakém stylu máme zařízený interiér. Pokud máme moderně zařízenou domácnost, je dobré volit jasné, živé odstíny zelené, zatímco v klasických a rustikálně pojatých interiérech lépe vyniknou barvy tlumenější, jako je třeba olivová a tmavší odstíny zelené. Zelenou můžeme volit ve studenějších i teplejších odstínech, ale setkáme se i se zelenou s příměsí dalších barev. Například zelená s modrým nádechem může působit velmi studeně, naopak žlutozelené odstíny vnesou do místnosti potřebné teplo. Mezi oblíbené odstíny zelené patří svěží jarní zelená připomínající čerstvou trávu, jablečná zelená, smaragdová, khaki, olivová, lahvová zeleň, mátová, tmavě zelená barva jehličí, kapradinová či barva zeleného pepře.
Zelená a další barvy
Zelenou je možné krásně kombinovat s bílou, černou, šedou, žlutou a dalšími, zejména přírodními barvami (odstíny hnědé - čokoládová, béžová, písková atd.). Skvěle vypadá v kombinaci s přírodním dřevem - interiér tak získá jedinečný styl. Pokud zvolíme tlumenou zelenou, můžeme ji kombinovat s různými pastelovými barvami, jako ideální se jeví například lososová, jemně žlutá, šeříková i světle tyrkysová. V období Vánoce je pak zelená často kombinována s červenou, což působí nejen hezky, ale i slavnostně.
Kam se zelená barva hodí?
Zelená přináší vnitřní klid, odpočinek a uvolnění, zároveň však přináší blahodárnou energii přírody. Zelenou barvu je proto dobré aplikovat všude tam, kde chceme povzbudit tělo, mysl i duši. Dát ji tak v podstatě můžete kamkoliv se vám to hodí. Doporučuje se však užívat zejména v pracovnách, kde vybízí ke kreativnímu myšlení. Vzhledem k tomu, že je to také barva přívětivá, která působí přátelsky a navozuje pocit bezpečí, nebojí se ji bytoví architekti používat ani v obývacích pokojích. Možné je také užití zelené v dětských pokojích, ale jen v omezené míře. Přemíra zelené totiž vybízí děti k neposlušnosti a anarchii. Pokud však dětský pokoj obývají sourozenci opačného pohlaví, je v kombinaci s dalšími barvami vhodnou barvou. Zelenou také vnímáme jako barvu čistoty, proto se často dává i do koupelen a nechybí ani v kuchyních.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam